Ten konkretny fragment ścian jest dość newralgicznym punktem. Oddziałuje nań pryskający tłuszcz, wilgoć czy para z gotujących się potraw, jak i nie rzadko same potrawy. Czym zatem wyłożyć tę ścianę?  Kwestia ta z pewnością wymaga zastanowienia. 

Oczywiście ów materiał winien pasować do stylu w jakim zostanie bądź już została urządzona kuchnia. Ociepleniu wnętrzu będą sprzyjać cegły lub drewno i niektóre płytki. Do loftowego, surowego stylu znakomicie pasuje farba tablicowa, szkło oraz oczywiście beton. Ci, których nudzą jednolite powierzchnie mogą wybierać w specjalnie dobranych na wymiar fototapetach. Jeżeli kuchnia ma być elegancka warto postawić na mozaikę lub elegancki granit. Jednakże w wyborze materiału ostatecznie najważniejszą rolę gra budżet. Określenie go będzie weryfikowało wybór - naturalne, ale jednak droższe materiały, czy tańsze, lecz nie oznaczające, że gorsze rozwiązania, a wymagające tylko odrobinę kreatywności. 

Wystrój kuchniCo z kolorami?

W tym temacie występuje pełna dowolność. Wszystko zależy od upodobań urządzającego, w końcu nikt nikogo nie zmusza. Nie da się jednak ukryć, że ostatnimi czasy królują biele, szarości oraz czerń. Te pierwsze dwa kolory są łatwe w utrzymaniu czystości, ale już niestety piękna, elegancka czerń, zwłaszcza w płytkach czy szkle wymaga nieustannego polerowania, gdyż uwidaczniają się na niej wszelkie plamy i odciski. 

Zabezpieczanie ściany

Najtańszą opcją jest pomalowanie takiej ściany farbą. Jednak wybierając ją należy zwrócić uwagę czy jest dedykowana kuchniom (wówczas powinna być akrylowa lub ceramiczna, nadająca się do mycia). Ceramika jest łatwa w utrzymaniu, płytki wówczas przecieramy wilgotną szmatką, aczkolwiek koszt jej położenia zwiększy budżet remontowy. Plusem jest ogromny wybór spośród wzorów, wymiarów i faktur dostępnych w sklepach budowlanych.

Coraz popularniejsze staje się kładzenie szkła, które jest również proste i łatwe w utrzymaniu czystości (choć nie dla tych, którzy nie lubią myć okien lub luster i smugi doprowadzają ich do białej gorączki). Może być matowe, zdobione ciekawymi cięciami, kolorowe lub podklejone ciekawą fototapetą. 

Z kolei cegła wymusza jej zaimpregnowanie i polakierowanie (można ją również pomalować farbą dedykowaną kuchniom)

Piękne, ale i najdroższe opcje wykończeniowe to kamienie naturalne, takie jak granity, trawertyny czy przepiękne i szlachetne marmury. Granit cechuje się bardzo dużą wytrzymałością i nie trzeba go impregnować. 

Decydując się na beton nad blatem kuchennym należy go zaimpregnować, najlepiej dwukrotnie. 

Zamiast fikuśnych mebli można zatem zdecydować się na białą, prostą zabudowę, która pozwoli poszaleć w kwestii dodatków, nie tylko w postaci akcesoriów, ale i ścian oraz tego co się ma na nich znaleźć.

Warto przeczytać