Wiele osób, które stawia na nowoczesność w aranżacji wnętrz, decyduje się na instalację rolet oraz żaluzji w oknach. Istnieje jednak wciąż bardzo duża grupa miłośników tradycyjnych rozwiązań, takich jak zasłony oraz firanki, które stanowią fantastyczną ozdobę okien.

Niezależnie od tego jaki styl wybierzemy, jest mnóstwo sposobów na ciekawe upięcie takiej dekoracji. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, pod uwagę musimy wziąć między innymi rodzaj tkaniny jaką wybierzemy, a także wielkość pomieszczenia i jego styl.

Zasłony to jeden z tych elementów dekoracji wnętrz, który praktycznie nigdy nie wychodzi z mody. Nie można się jednak temu dziwić, gdyż sprawdzają się one w każdego rodzaju pomieszczeniach, od salonu i kuchni, przez pokoje dziecięce, aż po biura i gabinety. Już same zasłony w oknach stanowią doskonałą ozdobę, jednak świetnie prezentują się też w połączeniu z żaluzjami, roletami, firanami, panelami firanowymi albo dekoracyjnymi lambrekinami.

Wybierając zasłony do konkretnego pomieszczenia, warto upewnić się, iż są one wykonane z najwyższej jakości materiału. Wówczas, prezentują się one tak dobrze, że nie ma potrzeby ich upinania dla osiągnięcia eleganckiego efektu. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby wybrane wnętrze zyskało wyjątkowy charakter, spróbujmy nieco odważniejszej aranżacji okna. Dobrym rozwiązaniem może być w tym przypadku wykorzystanie do uszycia zasłon, dwóch tkanin o pasującej do siebie kolorystyce, ale zupełnie innych wzorach.

Żmudne upinanie firan to już przeszłość i moda na bardzo oryginalne aranżacje tego rodzaju raczej już dawno przeminęła. Dzisiaj warto jest wybierać proste rozwiązania, takie jak marszczenia firan. Oczywiście dbając o to, by były to tkaniny najwyższej jakości. Upięte firany w oknach prezentują się raczej staromodnie, choć wyjątkiem są sytuacje, w których są one połączone z bardzo nowoczesnymi zasłonami, na przykład w kolorze metalicznym.

Jak upiąć zasłony

Jak zaaranżować okna?

Kiedy zastanawiamy się nad tym w jaki sposób zaaranżować okna, pod uwagę powinniśmy wziąć wielkość pomieszczenia. Z zasady, wnętrza o małych wymiarach, powinny mieć nieco skromniejsze aranżacje okien. Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o to, iż obfite dekoracje, czy zasłony we wręcz barokowym stylu, mogą sprawić, że optycznie, wnętrze będzie sprawiało wrażenie jeszcze mniejszego.

Jeśli nie masz pomysłu na to jakie firanki powinny pojawić się w Twoim oknie, zawsze możesz stawiać na klasyczne, gładkie firanki. Nawet w towarzystwie kolorowych czy wzorzystych zasłon, będą one wyglądały bardzo elegancko.

Pamiętaj, aby zasłony podszywać wyłącznie maszynowo.

W przypadku zasłon mających chronić nas przed słońcem, wybierajmy te o gęstych splotach, które nie przepuszczają światła.

Warto przeczytać