Lambrekiny to element dekoracji okna – wąski pas materiału ozdobnie plisowany, obszywany lub wycinany w ząbki lub owale. Tradycyjnie były wykańczane ozdobnymi taśmami, frędzlami, marszczeniami. Obecnie często mają bardziej geometryczny, często asymetryczny kształt. Lambrekin jest zawieszany na karniszu okiennym i zasłania bezpośrednio górną część firanek.

Lambrekin może mieć dwie funkcje – ozdobną, ale również praktyczną. Czasami słońce wpadające do pomieszczenia oświetla przede wszystkim górną część okien przeszkadzając w pracy albo w odpoczynku. Lambrekin przesłoni konkretną część szyby nie będzie konieczności zasłaniania okien w całości.

Do jakich wnętrz pasują lambrekiny?

Lambrekiny nie należą do uniwersalnych sposobów dekorowania okien – nie wszędzie wyglądają dobrze. Najczęściej zawieszane są w salonie, kuchni i jadalni.

W kuchni mogą pełnić funkcję ozdobną lub czysto praktyczną. W przypadku usytuowania np. zlewu czy blatu kuchennego bezpośrednio pod oknem najlepiej jest zamienić zwykła firankę na lambrekinową albo na zazdrostkę. Firanka będzie przysłaniała okno ale nie będzie się brudzić w dolnej części.

W salonie lambrekiny podkreślają funkcje reprezentacyjną pomieszczenia, mogą stanowić ważne dopełnienie całego wystroju pomieszczenia.

Lambrekiny w jadalni służą do nadania jej eleganckiego charakteru – bez względu na to czy jest ona wydzieloną strefą w przestrzeni dziennej czy też osobnym pomieszczeniem.

lambrekiny do sypialni

Jak wybrać odpowiedni lambrekin?

Obecnie oferta lambrekinów jest tak zróżnicowana, że każdy może wybrać model  pasujący do stylu jego pomieszczenia. Jak jednak prawidłowo wybrać odpowiedni model? Pomogą nam w tym pewne kryteria:

  1. Lambrekin powinien być dopasowany do okna – zarówno do szerokości jak i wysokości, za duży lub za mały na pewno nie będzie ich ozdobą;
  2. Kolorystyka i forma dopasowana do wystroju wnętrza – lambrekin ma podkreślać estetykę pomieszczenia, wpisując się w jego styl.
  3. Cena – zróżnicowanie zależy od rozmiaru, materiału, fasonu, ale też od sklepu, w którym kupujemy lambrekin – trzeba poszukać i wybrać optymalne rozwiązanie.
  4. Tkanina – firanowa, zasłonowa, organa, tafta satynowa, ciężka albo półprzejrzysta – mnóstwo możliwości - do wyboru dla każdego. Należy tylko zwrócić uwagę, aby tkanina była wysokiej jakości – będzie się wtedy nadawała do wygodnego prania i prasowania, nie odbarwi się ani nie wyblaknie.

Lambrekiny – czy ozdabiać nimi okna?

Odpowiedź jest prosta – jeśli się nam podobają – to tak. Wybieramy dowolny fason i kształt, zawieszamy na oknie i cieszymy się odmianą wystroju wnętrza. Czy lambrekiny zostaną w nim na dłużej to zależy tylko od naszych preferencji – jak uznamy, że się nam znudziły zawsze możemy je łatwo zdjąć i zamienić na coś innego.

Warto przeczytać