Marzy Ci się oryginalny wieszak do przedpokoju, który nie będzie pochodził z jednego z tysięcy katalogów, w których wszystkie produkty wyglądają podobnie? Nic prostszego, wystarczy, że stworzysz go samodzielnie. Piękny, własnoręcznie zrobiony wieszak do przedpokoju może stać się ozdobą Twojego domu! Potrzebujesz jedynie narzędzi, drewnianej deski oraz różnych elementów ceramicznej zastawy, jakie można znaleźć w każdym domu.

Korzystanie z wydawać by się mogło, bezużytecznych przedmiotów w naszym domu i nadawanie im zupełnie nowych funkcji, stało się już trendem. Takie podejście jest nie tylko ekologiczne, ale również po prostu praktyczne. Dlatego warto poświęcić nieco naszego wolnego czasu i stworzyć własny, niepowtarzalny wieszak do przedpokoju.

Jak to zrobić?

Aby wykonać własnoręczny wieszak, potrzebujemy przede wszystkim drewnianej deski. Najlepsza będzie taka, która w jak największym stopniu odbiega od ideału. Wszelkiego typu nieregularności, sęki czy kora, są w tym przypadku jej atutami.

Kolejną, bardzo ważną rzeczą, są ceramiczne i porcelanowe elementy, które możemy znaleźć w naszym domu. Pojedyncze przykrywki do imbryków, gałki, uchwyty czy nawet figurki – wszystko to może stać się częścią naszego wieszaka do przedpokoju. Jeśli jednak nie mamy niczego takiego w domu, warto wybrać się na pchli targ, na którym kupimy takie elementy za grosze.

Dodatkowo, do stworzenia wieszaka, będziemy także potrzebować wyciętych z drewna krążków, pasujących wymiarami do naszych porcelanowych elementów, papieru ściernego, kleju vikol, wiertarki, śrubek i wkrętarki lub zwykłego śrubokręta.

Wieszak na ubrania

KROK 1

W pierwszej kolejności, pozbądźmy się z deski wszelkich niebezpiecznych drzazg. Możemy to zrobić drobnoziarnistym papierem ściernym. Zróbmy to jednak delikatnie, aby nie pozbawić deski naturalnego wyglądu. Z tyłu, przymocujmy także dwie zawieszki, które pozwolą na zamontowanie deski do ściany.

KROK 2

Na kartce papieru odrysujmy podstawę tych elementów porcelanowych, które będą służyły jako haczyki wieszaka, na którym będziemy wieszać ubrania. Następnie zmierzmy ich średnicę i przenieśmy wymiary na kawałek drewna, z jakiego wytniemy krążki pozwalające na stabilne zamontowanie ceramicznych elementów. Jeśli nie mamy wyrzynarki do drewna, musimy skorzystać z pomocy cieśli lub stolarza. Gotowe krążki należy przewiercić na wylot wiertarką.

KROK 3

Musimy zdecydować jak rozmieszczone będą haczyki na naszym wieszaku, a następnie przy pomocy śrubek, przytwierdzamy drewniane elementy do deski. Możemy to zrobić śrubokrętem albo wkrętarką.

KROK 4

Drewniane „podstawki” smarujemy klejem vikol, po czym przyklejamy do nich porcelanowe elementy. Musimy poczekać przynajmniej godzinę na zawiązanie się kleju z poszczególnymi elementami. Po tym czasie, nasz wieszak jest gotowy i możemy już z niego korzystać.

Warto przeczytać