W tej chwili znacznie mniej osób wybiera zasłony jako element dekoracyjny i funkcjonalny dla okna. Większość z nas inwestuje w rolety, umieszcza na oknach jedynie firanki, albo też nowoczesne żaluzje, które świetnie się prezentują na oknie. Jednak zasłony posiadają swój niewątpliwy urok i jako takie mimo wszystko pojawiają się często w salonach czy sypialniach.

Tym bardziej w nowoczesnym, współczesnym wydaniu, który pozwala znacznie lepiej dostosować je do potrzeb konkretnego wnętrza. Mamy wszyscy do wyboru mnogość kolorów i wzorów, nie mówiąc już o wielkościach i stylach podpinania, na który to temat mnóstwo porad można znaleźć między innymi w przestrzeni internetowej. Co istotne, mamy też do wyboru wiele różnych tkanin. Jednak w związku z tak wielką liczbą możliwości wiele osób przeżywa kryzys – co będzie najbardziej odpowiednie i na co się zdecydować? Doradzamy!

Wybór zasłon – na co zwracać uwagę?

Żeby wybrać dobry model zasłon do swojego domu, należy najpierw dokładnie rozważyć czego potrzebujemy i zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, w jakim celu chcemy kupić zasłony, czyli do czego konkretnie mają służyć – czy chodzi jedynie o ich ozdobną funkcję, czy może przede wszystkim o to, żeby dobrze chroniły przed słońcem? Kolejna sprawa to dostosowanie zasłon do konkretnego wnętrza – stylu, jaki w nim panuje, kolorystyki jaka została w nim zastosowana, a także tego jaką w ogóle funkcję pełni dane pomieszczenie.

Wystrój okien

Nieco inne będą zasłony odpowiednie dla pokoju dziennego, a inne dla sypialni. Podobnie inne sprawdzą się w pokoiku dziecięcym, a jeszcze inne w gabinecie. Pamiętajmy bowiem, że zasłony mogą zdobić nie tylko wnętrze prywatne, lecz również publiczne – jak biuro czy sala konferencyjna.

Jak dopasować zasłony do pomieszczenia?

Zasłony będą odpowiednim elementem wystroju, jeśli musimy ochronić wnętrze przed promieniami słonecznymi. Jeśli jednak jest ono samo w sobie ciemne, na przykład z uwagi na położenie, dodanie zasłon może tylko przytłoczyć przestrzeń i dodatkowo ją przyciemnić. Efekt wyjdzie naprawdę ponury – dlatego jest to podstawowa kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. W małych pomieszczeniach nie należy wybierać ciężkich zasłon – to znaczy wykonanych z ciężkich materiałów. Zasłony nie powinny również być zbyt długie, ponieważ niepotrzebnie zmniejszą optycznie wnętrze. Pamiętajmy, że zasłony muszą również być dopasowane do stylu wnętrza – podkreślać go, a nie się z nim kłócić. Jeśli chcemy by pomieszczenie zyskało na lekkości, również firanki i zasłony w oknach powinny być lekkie, ze zwiewnych materiałów i do tego fantazyjnie upięte. Niekoniecznie trzeba inwestować też w mocne kolory – te delikatne, pastelowe świetnie podkreślą romantyzm pomieszczenia.

Warto przeczytać