Długotrwała praca w pozycji siedzącej sprawia, że coraz więcej osób ma problemy z kręgosłupem. Wystarczy jednak znaleźć odpowiedni dla siebie fotel, aby znacząco zwiększyć komfort pracy i przyczynić się tym samym do ograniczenia dolegliwości bólowych, wynikających z nieprawidłowej postawy ciała czy ograniczonego krążenia krwi. Na co zatem zwracać uwagę, wybierając fotel do pracy?

1. Podstawa fotela

Fotele obrotowe na kółkach to dzisiaj tak naprawdę standard. Dzięki nim, bardzo łatwo możemy zmienić naszą pozycję w stosunku do biurka. Musimy jednak pamiętać, że dla naszego bezpieczeństwa, bardzo ważna jest podstawa takiego krzesła. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są fotele z pięcioramienną podstawą, gdyż są bardziej stabilne i tym samym również bardziej bezpieczne. Dość popularne krzesła z podstawą o czterech ramionach, znacznie łatwiej się przewracają, co może prowadzić do wypadków i urazów w miejscu pracy.

2. Regulowanie wysokości fotela

Każdy fotel, na którym spędzamy kilka godzin dziennie, musi posiadać regulację wysokości. Dzięki temu, możemy go dopasować do naszych potrzeb. Typowy zakres regulacji wysokości to zwykle od 40 do 50 cm, choć może on być znacznie większy. Siedzisko fotela, powinno mieć natomiast spadek, wynoszący od 3 do 5 stopni w stosunku do jego oparcia.

3. Oparcie fotela

Dzięki dobremu oparciu o anatomicznym kształcie, mięśnie utrzymujące postawę mogą zostać odciążone, a krzywizna kręgosłupa zachowana. Najlepiej wybierać fotel, którego oparcie ma 10-15 stopni odchylenia do tyłu oraz w którym można regulować nie tylko odchylenie oparcia, ale także krzywiznę oraz zagłówek.

Elementy fotela biurowego

4. Podłokietniki

Jeśli w ciągu dnia dużo piszesz na klawiaturze, fotel z podłokietnikami jest doskonałym wyborem. Mogą one bowiem skutecznie odciążyć i ustabilizować nasze dłonie. Oczywiście, wysokość podłokietników powinna być również regulowana.

5. Materiał

To z jakiego materiału jest wykonane siedzisko oraz oparcie fotela, zależy przede wszystkim od naszych osobistych preferencji. Niektórzy wolą fotele skórzane lub te z tworzyw sztucznych, które stosunkowo łatwo jest utrzymać w czystości. Niestety, w gorące dni korzystanie z nich jest dość niekomfortowe, gdyż utrudniają one odprowadzanie ciepła z naszego ciała. Z kolei fotele z różnego typu tkanin są wygodniejsze i lepiej wentylowane, ale jednocześnie, ich czyszczenie może przysporzyć nam więcej problemów.

6. Podnóżek

Jeśli nie ma możliwości odpowiedniego ustawienia fotela w stosunku do biurka w taki sposób by nasze stopy mogły być swobodnie ułożone na podłodze, musimy zainwestować w podnóżek. Oczywiście, warto wybierać produkty, w których możemy regulować zarówno wysokość podnóżka, jak i jego kąt nachylenia, dzięki czemu zapewnimy sobie większy komfort pracy.

Warto przeczytać