Na jakie biurko należy się zdecydować jeśli głównym użytkownikiem ma być dziecko?

Dziecko chodzące do szkoły będzie bardzo wiele godzin spędzać przy biurku. Wlicza się w to odrabianie lekcji oraz używanie komputera - nawet jeśli rodzicom nie będzie się to aż tak bardzo podobać. Z tego powodu bardzo ważne jest, na jakie biurko ostatecznie się zdecydujesz. Schorzenia kręgosłupa to jedne z najpopularniejszych chorób na jakie cierpią dzieci. Tylko jeśli biurko zostanie poprawnie dobrane sprawi, że dziecko będzie przyjemnie z niego korzystać, a jednocześnie utrzyma zdrowy kręgosłup.

Jakie wymiary powinno mieć przeciętne biurko?

Decydując się na zakup biurka trzeba sprawdzić jak przedstawia się jego rozmiar. W standardowym ujęciu blat powinien być głęboki na około 85 cm, szeroki na ok. 140 cm i wysoki na ok. 73,5 cm. Dobrze, jeśli miejsce pomiędzy blatem, a wysokością siedziska zachowane jest w przestrzeni ok 25 cm. Niestety nie zawsze taki mebel będzie idealny dla każdego dziecka.Lepszy będzie zakup takiego biurka, który będzie się powiększał wraz z rosnącym maluchem.

Pierwszoklasista - wymiary biurka

Pierwszy raz gdy dziecko siada za blatem biurka przypada w jego 6-7 roku życia. Wszystko zależy od tego ile ma lat w momencie pójścia do szkoły. Wtedy jego wzrost to 1,15-1,24 m. W takim razie wysokość biurka powinna mieć ok. 55 centymetrów. Blat nie musi być równie duży jak w przypadku człowieka dorosłego. Wystarczy jeśli głębokość będzie mieć do 55cm, a szerokość do 75cm. Jeśli kupowanie co chwila nowego biurka dla pociechy będzie trudne, obojętnie z jakich względów, warto zastanowić się nad takim, którego blat da się regulować.

Biurko dla ucznia

Ponadto na rynku można wybierać spośród biurek w komplecie z krzesełkami, których wysokość można wyregulować według własnych potrzeb. Łatwo dopasuje się je tak jak się chce. W niektórych wersjach blat da się pochylić pod kątem 40 stopni! Dzięki temu biurko da się używać do odrabiania lekcji, czytania i rysowania. Prosty kręgosłup i poprawna postawa będzie zapewniona tylko przy dopasowania krzesła na odpowiednią wysokość. Produkcją takich właśnie mebli zajmuje się między innymi firma Fun-Desk.

Pracowanie przy komputerze

W momencie umieszczenia komputera na biurku należy skupić się na paru istotnych kwestiach. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie monitora oraz klawiatury na różnej wysokości. Monitor powinien znajdować się wyżej, na przykład na blacie, a sama klawiatura pod nim, chociażby na często zamontowanych na biurkach wysuwanych półeczkach. Różnica odległości pomiędzy monitorem, a klawiaturą musi wynosić co najmniej 10 cm. Ważne jest stosowanie tutaj zasady -  przedramiona w stosunku do osi ciała mają tworzyć kąt prosty. Dłonie zaś mają swobodnie leżeć/opierać się na półce, na której leży klawiatura.

Warto przeczytać