Dekorować ściany można na wiele sposobów - malować je na unikatowe kolory, kłaść tapetę, okładzinę. Dzięki takiemu wykończeniu ścian, pomieszczenie nabierze całkiem nowego klimatu. Niezależnie od sposobu wykończenia, ściany przestają być tłem.

Jak uzyskać oryginalne dekoracje ścian?

Najprostszym sposobem jest wybór farby o oryginalnym kolorze bądź specjalnej techniki malowania ścian. Jeśli nie odpowiadają nam standardowe farby to można zdecydować się na okładziny, które nadadzą ścianie wyrazistą fakturę. Naturalne wprowadzą do domu ciepły nastrój, nowoczesne mogą intrygować. Ściany można dekorować również tkaniną, korkiem lub tynkiem dekoracyjnym

Farby i kolory

Dopiero niedawno Polacy zaczęli malować ściany na kolorowo. Kolorami ścian można poprawić proporcje wnętrza. Ciemne i ciepłe farby zmniejszają optycznie pomieszczenie, jasne i chłodne sprawiają, że staje się ono większe. Obecnie normą jest malowanie jednej lub dwóch ścian wyrazistym kolorem, a pozostałych delikatnie. Dzięki osiągnięciom techniki możemy eksperymentować, gdyż teraz nakładanie farby jest proste i szybkie.

Ściany można dodatkowo uatrakcyjnić malując lub naklejając ornamenty lub wzory od szablonu. Do wyboru mamy szeroką gamę farb - matowe, z połyskiem. dzięki specjalnej transparentnej farbie z połyskiem, którą nanosi się na gładką farbę można uzyskać efekt połyskliwych kropek. Jednym ze sposobów na dekorację ściany jest nadanie jej faktury - na warstwę podkładowej farby nakłada się farbę wykończeniową, na której, przed jej zaschnięciem, wykonuje się wzory szmatką lub pędzlem. Drugim sposobem jest zastosowanie farby strukturalnej, która po nałożeniu nadają ścianie postarzonego, rustykalnego wyglądu.

Dodatki na ścianę

Farby można stosować w różnych pomieszczeniach, kuchniach, przedpokojach oraz w łazienkach. Można je nakładać na każde podłoże, pamiętając tylko, że płyty g-k oraz chłonne i pylące należy wcześniej pokryć preparatem gruntującym.

Farby emulsyjne można czyścić wilgotną szmatką z detergentami. Nie należy malować pomieszczeń w temperaturze poniżej 5°C, a także gdy wilgotność powietrza wynosi powyżej 80%, gdyż niekorzystnie wpływa to na schnięcie farby.

Tapety

Tapety stosuje się ze względu na właściwości tuszujące i dużo lepiej niż farba pokrywa niedoskonałości powierzchni. Tapety posiadają także bardzo ciekawe wzornictwo i są łatwe w wymianie. Modne są tapety z kwiatami, wzorami geometrycznymi lub abstrakcyjnymi lub udające gobeliny i faktury zaczerpnięte z natury. Coraz bardziej popularne są też fototapety.

Dużym plusem stosowania tapet jest łatwość ich montażu i wymiany. Wystarczy je przetrzeć wodą z octem a odejdą właściwie same.

Tkaniny

Tkanina ociepla wnętrze i sprawia, że staje się ono dużo przyjemniejsze. Rozpinanie tkaniny na ścianie jest proste i zajmuje niewiele czasu. Obecnie jest to dość rzadki sposób wykańczania pomieszczeń, jednak powoli również i to zdobywa popularność. Tkaniny stosuje się najczęściej w pokojach dziennych i sypialniach.

Warto przeczytać