Dodatki czy ozdoby potrafią czasem zupełnie odmienić mieszkanie. Niewiele trzeba, żeby z ponurego wnętrza wydobyć całe piękno, rozjaśnić je, dodać barw, albo po prostu podkreślić jakieś jego walory. Wiele osób posiada w kuchni stół, przy którym zjada się śniadania czy zasiada czasem z mniej oficjalnym gościem.

Bywa, że kuchnia jest połączona z jadalnią, a stół służy do spożywania przy nim wszystkich posiłków - czy to prywatnie, czy z gośćmi. Dekoracja stołu kuchennego potrafi więc czasem bardzo poprawić wygląd całego pomieszczenia – niestety, wiele osób traktuje ów stół bardziej jako element roboczy i zapomina, że może pełnić także funkcje ozdobne. Oto kilka inspiracji jak można ładnie udekorować ten mebel – i to nie tylko na święta!

Stół piękny cały rok

Odpowiednią dekoracją stołu zajmujemy się przede wszystkim przy Bożym Narodzeniu czy Wielkanocy, kiedy to przychodzą do nas goście, albo szczególnie dbamy o prezencję całego otoczenia. Tymczasem jednak warto wykorzystywać możliwości stołu kuchennego przez cały rok, zmieniając ozdoby w zależności od pory roku, albo okazji jaka się przytrafia. Eksperymentować możemy jednocześnie z wieloma różnymi ozdobami – od tych przeznaczonych specjalnie na stół, aż po te ustawiane wedle naszego gustu. Niektóre ozdoby możemy kupić w wersji gotowej, a inne wykonać samodzielnie – możliwości jest naprawdę wiele!

Żeby nie było pstrokato

Wielkim problemem wielu polskich kuchni jest przesada – kuchnia sama w sobie jest nieco pstrokata, ponieważ na blacie można znaleźć różne elementy, części zastawy, urządzenia, suszarkę itp. W związku z tym przestrzeń jest często przepełniona, a chowanie wszystkiego do szafek nie jest z kolei poręczne – nie warto więc przesadnie zawracać sobie tym głowy.

Meble do jadalni

Tym bardziej jednak powinniśmy przyjrzeć się reszcie aranżacji i nie popadać w przesadę, gdyż wtedy kuchnia czy jadalnia mogą się po prostu przestać podobać. W chaosie – zwłaszcza barwnym – będziemy się też gorzej czuli. Dlatego dobrze jest dopasować wygląd obrusa do wyglądu zawieszonych w oknie firanek, albo płytek. Jeśli na stole kładziemy gładki obrus, możemy zdecydować się na wzorzyste serwety, przy czym wzór powinien pasować na przykład do koloru obrusa, albo ściany w kuchni. Jeśli zaś obrus jest wzorzysty, niech serwety czy podkładki będą jednobarwne – i koniecznie w odcieniu nawiązującym do samego obrusa.

Owoce, chlebek – sposoby na dekorację

Przyjmując gości bardziej się staramy – tymczasem ładna dekoracja stołu na co dzień nie zajmie nam wiele czasu, podnosząc jednocześnie zadowolenie ze wspólnie spożywanych posiłków. Na środku stołu może znaleźć się chleb w jakimś gustownym koszyczku, albo ozdobna misa z owocami. Oczywiście, wszystko powinno pasować do obrusa lub podkładek. Jeśli używamy serwetek, można je przewiązać ozdobną tasiemką, albo też fantazyjnie ułożyć. Oczywiście, niezawodnym sposobem na dekorację stołu kuchennego jest również ustawienie na nim wazonu z kwiatami czy z ziołami – które będą pachnieć i zachęcać do jedzenia. Warto zmieniać dekoracje w zależności od pory roku – na przykład złote liście jesienią, bazie wiosną itp.

Warto przeczytać