Planując aranżację mieszkania, często zastanawiamy się nad tym, jak zagospodarować pustą przestrzeń na ścianach. Chcemy, by ściany nad stołem, łóżkiem czy kanapą miały swój wyjątkowy, niebanalny charakter i wraz z resztą dekoracji i mebli tworzyły klimat pomieszczenia.

Oto 9 propozycji, które warto wykorzystać. Żadna z nich nie wymaga generalnego remontu. Wszystkie są łatwe do usunięcia, kiedy nam się znudzą lub gdy będziemy opuszczać wynajmowane mieszkanie.

Obraz, plakat lub grafika

Tradycyjne i najprostsze rozwiązanie. W ostatnich czasach modne jest umieszczanie na ścianach dużych napisów z życiowymi sentencjami lub cytatami. Może warto samodzielnie namalować taki napis? Ciekawym rozwiązaniem może być też oprawiona w ramkę okładka czasopisma modowego.

Wiele małych ramek

Fajnym patentem jest ułożenie z niewielkich ramek zjawiskowej kompozycji. Małe ramki na zdjęcia czy obrazki same w sobie są estetyczne i tworzą ciekawy efekt. Jeszcze lepszą dekorację stworzymy, jeśli dobierzemy do nich odpowiednie grafiki. W internecie znajdziemy mnóstwo ciekawych grafik do wykorzystania, które można samodzielnie wydrukować. Można także kupić gotowe obrazki z reprodukcjami prac artystów.

Wąska półka

To rozwiązanie o funkcji typowo dekoracyjnej. Jeśli nie potrzebujemy na ścianach miejsca na pojemne półki, możemy zawiesić wąską półeczkę, na której ustawimy estetycznie ciekawą kompozycję. W jej skład mogą wchodzić małe obrazki, książki i różne ładne gadżety.

Tapeta oprawiona w ramę

To dosyć nietypowy pomysł na dekorację, który z pewnością spodoba się osobom, które nie mogą sobie pozwolić na generalny remont pomieszczenia. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo pięknych tapet wykonanych z dobrych materiałów i zaprojektowanych przez prawdziwych artystów designu. Tapeta oprawiona w dużą ramę to naprawdę efektowne rozwiązanie.

Dekoracje ścienne

Wielkoformatowy wydruk (fototapeta lub płótno)

Jeśli macie dość miniaturowych obrazków w ramkach, możecie postawić na dekorację w większym formacie. Można wybrać z wielu gotowych fototapet lub też zaprojektować własny wielkoformatowy wydruk. Dużo firm oferuje w tej chwili usługę drukowania grafik dostarczonych przez klientów. Może to być zarówno obraz, jak i ulubione zdjęcie. Należy jednak pamiętać o tym, że tylko ze zdjęć o dużej rozdzielczości da się stworzyć wydruk o dobrej jakości.

Wydruk w dużym formacie (np. na płótnie lub w formie fototapety)

Zdjęcia lub grafiki wydrukowane na dużym formacie robią zupełnie inne wrażenie, niż miniatury zamknięte w ramkach. Obecnie wiele firm oferuje wielkoformatowy wydruk – np. na płótnie, więc jeśli macie jakieś ulubione zdjęcia dobrej jakości, to warto pomyśleć o wykorzystaniu ich jako dekoracji.

Lustro

Miejsce lustra to nie tylko łazienka, korytarz lub garderoba! Lustro świetnie sprawdza się także jako stylowa dekoracja salonu lub sypialni. Możemy eksperymentować z kształtami, wielkością i rodzajami ram.

Ozdobna tkanina

Miękki materiał w ciekawe wzory sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne.

Własne dzieło

A może by tak dać się ponieść wyobraźni? Wystarczy kawałek wolnej ściany, farby i folia to zabezpieczenia przestrzeni wokół.

Warto przeczytać