Wiele osób pracuje w tej chwili w domu, albo wykonuje w nim jakieś dodatkowe zadania poza godzinami pracy. Część osób posiada swoją własną firmę, a wiadomo że w takowej praca nigdy się nie kończy i należy ją wykonywać także w domu. Spędzanie wielu godzin przy biurku jest jednak niezdrowe i należy zadbać o zapewnienie sobie możliwie jak największego komfortu.

Oczywiście, w tej chwili wybieramy przede wszystkim regulowane fotele, które można dostosować do swoich potrzeb. Jeśli jednak pracujemy wiele godzin w domu, powinniśmy większą uwagę zwrócić także na kółka – żeby nie porysowały podłogi i pozwoliły na swobodne przesuwanie fotela z miejsca na miejsce. Wybór kółek – wbrew pozorom – jest zatem szalenie ważny! Jak wybrać najlepsze?

Kółka do fotela obrotowego – jakie dostępne?

Na rynku dostępne są fotele z dwoma rodzajami kółek – plastikowymi oraz gumowymi (gumowanymi). Na szczęście nie zawsze jest tak, że kupując fotel, kupujemy kółka które akurat zostały do niego dołączone. Niektórzy producenci umożliwiają klientom swobodny wybór kółek, jednak nie można właściwie wybrać, jeśli nie ma się pojęcia które z nich czym się charakteryzują!

Kółka do fotela obrotowego

Kółka gumowe są określane jako kółka miękkie, z uwagi na fakt, że są zwieńczone specjalną, miękką gumą – kauczukiem. Można je stosować na powierzchniach, które są narażone na zarysowania – nie zostaną po nich ślady, więc jest to rozwiązanie dla osób, które na przykład położyły na podłodze nowe panele i w związku z tym nie chcą zaobserwować na nich od razu zniszczeń. To więc idealne kółka do stosowania na parkietach drewnianych, panelach podłogowych, podłogach kamiennych czy płytkach ceramicznych. Należy jedynie pamiętać o tym, że masa kauczukowa może się ścierać – kółka muszą w takim wypadku zostać wymienione na nowe. Inaczej zarysowania jednak powstaną!

Klienci mogą zakupić, albo wybrać również kółka plastikowe. Wykonane są one z twardego tworzywa sztucznego, w związku z czym nazywane są kółkami twardymi. Nie zabezpieczają przed zarysowaniami, dlatego powinno się je stosować raczej na miękkich powierzchniach – dywanach, matach, wykładzinach czy chodnikach.

Kółka do fotela obrotowego – co zamiast wymiany?

Jeśli nie chcemy wymieniać twardych kółek w naszym fotelu przy biurku, możemy zainteresować się innymi rozwiązaniami. Do wyboru mamy matę zabezpieczającą przed zarysowaniami, albo na przykład wygodny dywanik podstawiany pod fotel, który dodatkowo może pełnić we wnętrzu funkcję dekoracyjną. Maty ochronne są wykonane zazwyczaj z przezroczystego tworzywa sztucznego, które niestety w miarę użytkowania zyska rysy – zarysowana będzie mata a nie podłoga. Wówczas mata musi zostać wymieniona. Przez pewien czas będzie jednak prezentować się nieatrakcyjnie, dlatego być może warto raczej postarać się o ładny dywanik.

Warto przeczytać