Dywany posiadają swoją magię. Nic tak jak one nie potrafi podarować wnętrzu tego poczucia miękkości i dodać mu przytulnych tonów. Wybór odpowiedniego dywanu do salonu nie jest jednak rzeczą łatwą. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym rozwiązaniom, żeby móc uprościć proces selekcji

Wymiary dywanu

Wielkość dywanu jest uzależniona zarówno od metrażu jak i stylu wnętrza. W dużych pomieszczeniach można pozwolić sobie na dywan o konkretnych gabarytach, należy jednak pamiętać, że krawędź dywanu od drzwi powinno dzielić co najmniej 90cm. Dzięki temu będzie można je swobodnie otwierać i zamykać.

Przyjęło się, że na salonowym dywanie powinny stać co najmniej dwie nogi sofy i fotela. Dzięki temu całość wygląda bardzo elegancko, a dywan nie sprawia wrażenia za małego. Zupełnie inaczej jest z małymi dywanami. Mogą one spoczywać swobodnie miedzy kanapą a stołem lub stanowić podstawę pod mały stolik kawowy. Małe dywany świetnie pasują do wnętrz skandynawskich, a duże do stylowych klasycznych aranżacji.

Design

Kluczowa kwestia doboru dywanu. Kolor i wzory zdobiące dywan powinny być dopasowane do konwencji wnętrza. Jasny dywan powiększy optycznie salon, a ciemny sprawi, że będzie się on wydawał bardziej przytulny. Najbardziej popularne są obecnie geometryczne wzory, które mogą nawiązywać do aranżacji lub z nią kontrastować. Monochromatyczne wnętrza można rozweselić dywanem z odważnymi motywami.

Wysokiej jakości dywany do slaon znajdziesz w sklepie internetowym Meblujesz. Więcej na https://www.meblujesz.pl/tekstylia-do-domu/dywany-i-chodniki/dywany-10801/

Dywan miły w dotyku

Materiał

Najlepszym rozwiązaniem będzie model o niskim runie i silikonowym spodzie. Taki dywan łatwo się czyści, a jego spodnia warstwa zapobiegnie przesunięciom. Warto przyjrzeć się także gramaturze. Im jest ona wyższa, tym produkt będzie bardziej trwały i odporny na odkształcenia. Najbardziej ceni się dywany z wełny, polipropylenu, wiskozy i jedwabiu. Oprócz tego zdarzają się także dywany akrylowe i z juty. Spotkać można także dywany w stylu shaggy, o bardzo długim i miękkim włosiu, jednak bardzo ciężko się je czyści

Tylko jeden dywan?

Czy można stosować dywany o różnych wymiarach i kształtach w jednym pomieszczeniu? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do klasycznego dywanu dołożyć jeszcze mały dywanik z owczej skóry, który doda wnętrzu jeszcze więcej przytulności. Można także stosować rozwiązania w stylu łączenia dużego dywanu w części wypoczynkowej i ulokowanego obok dywaniku w stylu skandynawskim.

Co zamiast dywanu?

Jeśli mamy piękną podłogę, to żal przykrywać ją obszernym dywanem. W tym wypadku najlepiej zastosować dobrze zaimpregnowaną skórę naturalną lub bambusowe maty. Tego rodzaju ozdoby często mają nietypowe kształty i kolory i znajdą swoje miejsce np. w okolicy stolika kawowego.

Dobrze dobrany dywan odwdzięczy nam się wspaniałym upiększeniem naszego pomieszczenie. Warto zadbać więc by był nie tylko stylowy ale i miękki, tak by mógł stać się naszą małą codzienną przyjemnością.

Warto przeczytać