Każdy rodzic pragnie, żeby pokoik jego dziecka był możliwie najpiękniejszy. Dzieci uwielbiają bajkowe stylizacje, w których czują się bezpiecznie i które rozwijają ich wyobraźnię. Dokładne wyposażenie uzależnione jest oczywiście także i od tego, jaki jest wiek dziecka – jeśli już się uczy, będzie potrzebowało większej przestrzeni na książki, zeszyty czy po prostu na wygodną naukę.

Jakkolwiek rodzice potrafią zadbać o eleganckie wyposażenie własnej sypialni czy salonu, tak z pokoikiem dziecka mają często problem. Chcieliby, żeby przestrzeń była kolorowa i radosna, ale w efekcie uzyskują wrażenie chaosu, powodujące oczopląs z powodu feerii barw! Czym się kierować aranżując pokój dla dziecka? Oto kilka pomysłów i porad dotyczących jego wyposażenia!

Pierwsza zasada: nie przesadzaj!

Wszyscy chcemy, żeby dzieci miały dla siebie bajkowy pokoik, w którym mogą poczuć się szczęśliwe i bezpieczne. Jednak szukając kolorowych zestawień, które mają pomóc w uzyskaniu takowego efektu, możemy po prostu popaść w przesadę. W pokoju dziecka i tak jest bardzo kolorowo, z uwagi na dużą ilość zabawek i książek. Jeśli do tego dojdą liczne kolory na ścianach i kolorowe meble, całość nie będzie się prezentowała dobrze. Spowoduje to i inny problem – dzieci mogą mieć kłopoty z zaśnięciem! Nie mówiąc już o tym, że jakiekolwiek sprzątanie nie będzie w stanie wywołać wrażenia ładu i porządku. O wiele rozsądniej jest zatem zainwestować w jednolite meble, albo w te dwukolorowe czy tylko z kolorowymi dodatkami (jak klamki). Panuje uniwersalna zasada, żeby do wnętrza nie wprowadzać więcej niż 2 lub 3 kolory. I tą zasadą powinniśmy się kierować również przy urządzaniu pokoiku dziecięcego.

Meble dziecięce

Ściany, podłoga, meble

Jeśli chodzi o kolory ścian, w pokoiku dziecięcym powinno się stosować przede wszystkim pastelowe barwy – uspokoją dziecko, a jednocześnie sprawią, że wnętrze będzie przytulne. Wybór farby jest tym ważniejszy, że powinna być ona bezpieczna dla dzieci – ekologiczna. Na szczęście w tej chwili można swobodnie znaleźć podobne produkty w sklepach. W pokoju dziecka można też użyć farby tablicowej, na której dziecko może samodzielnie pisać kredą. Oczywiście, nie malujmy nią wszystkich ścian, ale na przykład tę najmniejszą, albo tylko jakiś fragment.

Jeśli chodzi o podłogi, najlepiej zdecydować się na naturalne materiały – drewno lub wykładzinę z surowców naturalnych. Wybierając zaś meble, warto pamiętać, że dzieci bardzo szybko rosną. Jeśli nie chcemy zmieniać wystroju co 2 lub 3 lata, wybierzmy meble uniwersalne, które będą pasowały tak do dziecka z podstawówki, jak i do nastolatka z gimnazjum. Można nawet wybrać meble regulowane, które można rozkładać i które w związku z tym będą rosły razem z dzieckiem.

Warto przeczytać